Atrakcje Historyczne
Historyczne obiekty w okolicach Eco Pueblo
Powiat Świdnicki m. in. w XIX w. był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, których echa pobrzmiewają w okolicznych zabytkach do dziś. Mimo, że wiele z nich zdaje się być zapomniane i dziś opuszczone, ich unikalna architektura i tereny, na których są położone tworzą krajobraz, który pozwala przenieść się wyobraźnią do czasów, gdy tętniły życiem. Niemal na każdym kroku można spotkać ślady wydarzeń, których pamięć mieszkańcy okolicy pielęgnują, budując pomniki, czy też udostępniając muzea, ekspozycje, szlaki historyczne i wiele, wiele innych:

Drewniany Kościół w Pilaszkowicach pod wezwaniem Najświętszego serca Pana Jezusa
Kościół (zabytek A/887) pierwotnie był wybudowany w Lublinie w dzielnicy Dziesiąta, jednakże w 1985 r. dzięki staraniom księdza Jana Kowalskiego, proboszcza parafii Częstoborowice, został staranie przetransportowany do Pilaszkowic wraz z wyposażeniem, w tym m.in. głównym ołtarzem z 1967 r. Wyposażenie kościoła pochodzi z lat 1936-44. Ściany kościoła wzniesione zostały głównie z podkładów kolejowych – ponieważ kościół znajdował się w okolicy zamieszkałej przez kolejarzy , a używane podkłady były wówczas najtańszym materiałem budowalnym.
Gardzienickie ruiny


Kościół parafialny pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, Częstoborowice
Kościół powstał około 1670 roku, następnie w 1785 roku został odbudowany po pożarze. Usytuowany jest na wzniesieniu wśród drzew. W Kościele znajduje się Obraz Matki Boskiej Zwycięskiej oraz Srebrna suknia św. Antoniego. Wierni uważają, że obraz MBZ należał do króla Jana III Sobieskiego i wraz z królem odbył wyprawę wiedeńską w 1683r.
Majdanek, Lublin
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i jeniecki w Lublinie, budowany od 1941 do 1943 roku – (26,7 km od Woli Gardzienickiej). Obóz był jednym z najbardziej prymitywnych obozów, w których panowały katastrofalne warunki. W drewnianych barakach typu stajennego, przeznaczonych na 150 – 200 osób często dochodziło do przepełnienia – liczba więźniów dochodziła do 1000. Teren obozu jest dostępny do zwiedzania, razem z mieszczącym się obok muzeum. Wizytę można zaplanować klikając w link: Zaplanuj wizytę


Młyn wodny, Częstoborowice
Kopia XIX-wiecznego młyna powstałego we wsi Bazar. Usytuowany nad rzeką Giełczew wśród stawów i drzew. Mieszkańcy twierdzą, że został wybudowany około 100 lat temu, swoją pracę zakończył najprawdopodobniej w 1998 roku.
Grobowiec rodziny Drojeckich (Drohojowskich), Częstoborowice


Założenie przestrzenne pałacowo-parkowe w Podzamczu, Podzamcze
Pałac barokowy wybudowany około 1730 r., był kilkakrotnie remontowany i przybudowywany w 2 połowie XIX wieku i przez rokiem 1922. Park znajdujący się na terenie obiektu jest połączeniem kompozycji krajobrazowej i geometrycznej. Organizacja przestrzenna budynku opiera się na układzie osiowym północ – południe. Po okresie II wojny światowej zespół pałacowo-parkowy w Podzamczu użytkowała kolejno: szkoła rolnicza, hotel robotniczy, spółdzielnie produkcyjne, następnie od roku 1956 przez szkołę podstawową i rolniczą.
Park Dworski
21-065 Rybczewice Drugie
Zadbany park i zbiornik wodny. Plac zabaw dla dzieci oraz tężnia solankowa. Cisza i spokój.


Poleski Park Narodowy
Park narodowy z trasami pośród bagien, jezior i lasów, zamieszkany przez łosie, bobry, wydry i ptaki, a nawet żółwie.
Roztoczański Park Narodowy
Rozległy leśny park narodowy obejmujący rzeki, jeziora i strumienie, zamieszkały przez ptactwo, wilki i dziki.
